Grillēšanas ABC
Grillēšanas piederumi
Grillēšanas cimdi
Grillēšanas cimdi ir nepieciešami, lai pasargātu roku ādu no termiskas iedarbības, jo grillā grillēšanas laikā ir augsta temperatūra, kas var radīt ādas apdegumus. Grillēšanas cimdi ir garāki par parastajiem virtuves cimdien, lai pasargātu ne tikai plaukstas, bet arī roku apakšdelmus no karstuma.
Smidzinātājs
Smidzināmā pudele ir paradzēta pēkšņi uzliesmojošu ogļu apdzēšanai, lai nesadegtu cepamgaļa. Atšķirībā no parastas pudeles vai glāzes ar ūdeni ar smidzinātāju ir daudz ērtāk apdzēst ogles neaplejot ar šķidrumu cepamgaļu un nenoskalojot marinādi. Smidzinātāju var izmantot cepšanai lietojot tikai ogļu grillu. Kategoriski aizliegts lietot cepjot uz gāzes vai elektriskā grilla.
Ogļu grills
Ogļu grills ir paredzēts grillēšanai āra apstākļos, to nedrīkst lietot iekštelpās. Tie ir sastopami dažādos izmēros sākot ar pavisam nelieliem, kas paradzēti ~ 2 porciju grillēšanai līdz pavisam lieliem, kas aprīkoti ar noņemamu vāku un galdiņu.
Grilla ogles
Grilla ogles tiek izgatavotas no lapukoku malkas. Visbiežak tās ir dedzinātas bērza malkas ogles. Tās spēj radīt lielu karstumu, nedūmo un nav sveķainas. Tirdzniecībā ir pieejamas arī piesūcinātas ogles, kuru aizdedzināšanai nav nepieciešams papildus degmaisījums.
Malka
Grillu var kurināt arī ar malku. Šim mērķim būtu jāizmanto lapukoku (bērzs, apse, alksnis) malka. Grillam nevajadzētu izmantot skujukoku malku (egli, priedi, kadiķi, čiekurus), jo tie izdala sveķus un stirpi dūmo, kā rezultātā cepjamgaļa kļūst melna un iegūst rūgtu garšu. Grills cepšanai ir gatavs kad malka ir pārvērtusies par oglēm un vairāk nedeg ar atklātu liesmu.
Grilla sērkociņi
Grillēšanai izmantojot kokogles un degšķidrumu aizdedzināšanai jālieto grilla serkociņus (var izmantot arī kamīna sērkociņus). Tie ir garāki un degmaisījumam strauji uzliesmojot pasargās pirsktus no karstuma.
Palīgmateriāli aizdedzināšanai
Lai veiksmīgāk notiktu grilla iekuršana nereti tiek izmantots papīrs, bet tas nav ieteicams, jo papīrs ātri izdeg un plēnē. Degoša papīra plēnes lido pa gaisu, kas nav ugunsdroši, jo var izraisīt ugunsgrēku. Ieteicams ir izmantot speciāli šiem mērķiem paredzētus palīgmateriālus – piesūcinātu papi, papes vai vaska sērkociņus, sauso spirtu. Šādi palīgmateriāli palīdzēs iekurt grillu pat tad, ja lietojat slapju malku.
Eļļas / marinādes trauks
Eļļas/marinādes trauku grillēšanas laikā glabā blakus grillam. Grillēšanas procesā ar marinādi vai eļļu apziežot cepamgaļu, lai tā nepiedegtu un būtu sulīgāka.
Grilla lāpstiņa
Grilla lāpstiņa ir paredzēta īpaši sulīgas gaļas apgriešanai uz grilla. Lietojot grilla lāpstiņu gaļa netiek saspiesta vai papildus sabakstīta, kas neļauj marinādei iztecēt no cepamgaļas.
Grilla ota
Grilla ota paredzēta cepamgaļas un grillējamās restes noklāšanai ar eļļu vai marinādi.
Grilla stangas
Grilla stangas ir paredzētas cepamgaļas (piemēram vistas spārniņu) apgrozīšanai uz restēm.
Grilla āķis
Grilla āķis ir paredzēts lielu cepamgaļas gabalu (piemēram ribiņu) apgrozīšanai uz grilla restēm
Iesmi un iesmu turētājs
Grillējamie iesmi ir paredzēti atsevišķu, nelielu gaļas gabalu (piemēram šašlika) cepšanai. Lai cepamgaļa sanāktu garšīgāka, iesmus pirms cepšanas ir jāuzkarsē un gaļa jāsavieto uz iesma maksimāli cieši.
Grilla panna
Grilla panna ir paredzēta ļoti nelielu gabaliņu cepšanai. To izmanto tā pat, kā cepjot uz gāzes plīts, bet novieto virs oglēm, kas piedot gatavotajam ēdienam specifisku un ļoti patīkamu garšu.
Cepšanas restes
Cepšanas restes izmanto atsevišķu, nelielu cepamgaļas (desiņas, vistas spārniņi, vistas stilbiņi) gabaliņu grillēšanai
Grilla restu tīrāmā birste
Ar tīrāmo birsti pēc grillēšanas notīra grilla restes no piedegušās marinādes vai nelieliem gaļas gabaliņiem, jo nākamajā reizē tie apdegot atstās iespaidu uz cepjamgaļās aromātu un garšu.
Mērces trauki
Metāla folijas mērces traukus izmanto mērces uzsildīšanai pirms servēšanas kopā ar cepamgaļu. Mērces trauciņu novietu uz grilla restēm. Mērci uzsilda, bet ne līdz vārīšanās temperatūrai, jo tad tā var piedegt.
Padomi grillēšanā
Cik daudz ogļu ir nepieciešams?
Lai noskaidrotu cik daudz ogļu ir nepieciešams grillēšanai, vispirms ir jānoskaidro cik lielu daļu no grillējamā režģa jūs taisaties izmantot. Oglēm ir jābūt tik dauz, lai tās vienmērīgi nosegtu teritoriju zem grillējamā režģa daļas, kura tiks izmantota grillēšanai. Lai efektīvāk tiktu izmantots grillogļu radītais karstums, tām jāatrodas ~ 5 cm zem grillējamā režģa un oglēm jābūt apmēram 5 cm biezā kārtā.Kā vieglāk grillu iedegt?
Pirms aizdedzināšanas grillēšanai nepieciešamās ogles vajag savākt vienā kaudzē un atvērt grilla apakšējās ventilācijas atveres - tā būs vieglāk aizdedzināt visas ogles vienmērīgi. Ja jūs izmantojat jau ar degmaisījumu piesūcinātas ogles (tādas pārsvarā ir vienreizējos grillos), tad papildus degmaisījumu jums nevajag lietot, jo pārmērības ar dagmaisījumu var atstāt nepatīkamu iespaidu uz gaļas smaržu un garšu. Izmantojot parastās veikalā nopērkamās lapu koku ogles, jums būs nepieciešams papildus izmantot degmaisījumu. Ogles apslaciet ar degmaisījumu un nogaidiet līdz degšķidrums ir iesūcies oglēs un tikai tad aizdedziniet tās. Aizdedzināt līdz galam neiesūkušos degšķidrumu var būt bīstami, jo tas var uzliesmot pēkšņi ar lielu liesmu un jūs varat gūt dažādas ar apdegumiem saistītas traumas, kā arī šāds mēģinājums var būt neveiksmīgs, jo līdz galam neiesūcies degšķidrums ātri nodegs un ogles var neaizdegties. Tādejādi visu var nākties sākt no sākuma. Aizdedzināšanai centieties izmantot pēc iespējas garākus sērkociņu. (Veikalos ir pieejami gan grilla, gan kamīna sērkociņi.) Nekādā gadījumā nedariet to ar šķiltavām. Ja esat nolēmuši izmantot papildus materiālus aizdedzināšanai, piemēram avīzi vai kādu citu papīrus, tad vislabāk to ir novietot zem apakšējā režģa uz kura atrodas ogles. Nelieciet papiru virspusē, jo tas degot plēnēs un plēnes lidos pa gaisu, kas var būt bistami, jo var aizdegties apkārtesošiem priekšmeti, drēbes vai jūsu mati.Kad ogles ir gatavas grillēšanai?
Ogles grillēšanai ir gatavas, kad to virsma klūs pelēka un ir klāta ar plānu pelnu kārtiņu. Šis process var prāsīt 20-30 min. Kad ogeles ir kļuvušas pelēkas tās ar kādu, vēlams metāla, priekšmetu ar garu rokturi vajag vienmērīgi izlīdzināt zem grillējamā režģa tā, lai tās noklātu visu laukumu, kas tiks izmantots grillēšanai. Kā noteikt vai ogles ir pietiekami karstas, lai grillētu? Vienkāršāka un pieejamākā metode, kā noteikt vai grilla temperatura ir pietiekam grillēšanai ir pārbaudit ar roku. Vispirms uzliekat grillējamo režģi un tad lēnām tuvinot roku režģim neosakat temperatūru.Ja jūs varat plaukstu noturēt ~ 3 cm virs režģa, tad :
10 skeundes - zema temperatūra
8 sekundes - vidēji zema temperatūra
6 sekundes - vidēja temperatūra
4 sekundes - vidēji augsta temperatūra
2 sekundes - augsta temperatūra
Kas jādara lai galā nepiedegtu pie grilla restēm? Vispirms grillējamo režģi vajag uzsildīt virs oglēm. Pēc tam ar plakano pindzeli ar garu kātu noklāt režģi ar cepjamo eļļu. Eļļa garantē to, ka gaļa nepiedegs pie režģa. Ceptā gaļa glītāk izskatīsies un pēc grillēšanas būs mazākas pūles jāvelta grilla režģa tīrīšanai. Lielākā daļa kokogļu ir izmatojamas cepšanai apmēram 1 stundu līdz ogles sāk atdzist. Jo ilgāks laiks cepšanai būs nepieciešam, jo vairāk ogles jums vajag sagatavot. Ja jūs lietojat neliela izmēra grillu un jums ar vienu porciju sagatavoto ogļu grillēšanai nepietiek, tad brīdī, kad jūs jūtat, ka ogļu temperatūra sāk kristies, apberiet esošās kvēlojošās ogles ar svaigām oglēm. Tādejādi jūs ātri varēsiet sagatavot jaunu porciju ar cepšanai gatavām oglēm. Tas prasīs apmēram 15 minūtes.