Rīgas Miesnieks

Oficiālā lapa
Ieteikt
 45

Piknika padomi

 Kam gan nepatīk pikniki, bet veiksmīgs pikniks nebeidzas ar svaigu gaisu, sauli un foršu kompāniju. Tapēc noderēs daži vieksmīga piknika padomi, jo jūs taču nevēlaties, lai jūsu pikniks izgāžas un sabojā jūsu garastvāokli.

Kas jāņem līdz piknikā?

Pārvadāšanai:

Piknika grozs vai piknika soma

Kastītes partikas uzglabāšanai

Ausktuma soma vai pārnēsājams ledusskapis

Servēšanai:

Vienreizējās lietošanas trauki. Vēlams papīra, jo tie ir dabas draudzīgāki.

Salvetes un papīra dvieļi

Garšvielas

Uzkopšanai:

Papīra dvieļi

Miskastes maisi

Personīgajam komfortam:

Piknika sega vai galdauts

Zems piknika galdiņš

Spilveni vai saliekamie krēsli

Anti-alerģijas zāles

Sauļošanās krēms

Pretodu līdzeklis

Plāksteri

Anti-bakteriāls līdzeklis (krēms vai škidrums)

Saules sargs

Piknika vieta

Vieta, kur notiks jūsu pikniks ir jāizvēlas īpaši rūpīgi, jo ļoti bieži vieta visvairāk ietekmē veiksmīga piknika norisi. Dažreiz vieta pat spēj kompensēt dažus citus trūkumus, piemēram nepārāk veiksmīgu kompāniju vai laika apstākļus.

Pārliecinietis vai konkrētā vieta nav privāt īpašums un noskaidrojiet vai tur drīkst kurināt uguni un celt teltis.

Pārliecinieties vai tur nav aizsargājamā josla. Piemēram aizsargājams biotops vai rezervāta teritorija. Baltijas jūras Kurzemes piekrastē ļoti bieži ir šādas teritorijas, kuras nav īpaši apzīmētas, bet par uguns kurināšana un telšu celšana nav atļauta. Par to draud naudas sods. Satikšanās ar inspektoriem var sabojāt jums lieliskās brīvdienas.

Noskaidrojiet vai tur ir speciāli piknikam paredzēta vieta.

Sakopiet aiz sevis, lai arī citiem butu lielisks pikniks pēc jums. Arī jums pašiem gribēsies atgriezties vietā, kur pavadīts lielisks brīvdienu pikniks.

Pārtika

Īpaši vasaras karstajās dienās esiet uzmanīgi ar pārtiku. Tā var ātri bojāties siltumā. Glabājiet noslēgtos traukos, kur klāt netiek kukaiņi un baktērijas. Baktērijas īpaši ātri veidojas siltumā. Centieties pārtiku pirms lietošanas noskalot un apstrādāt termiski - cepjot, grillējot vai vārot.

Visātrāk bojājās tieši augu valsts pārtika, piemēram salāti, tapēc cenšieties neatstāt salātos, konservosun līdzīgos produktos karotes, nažus dakšas. Metāla priekšmeti saskarsmē ar pārtiku paātrina baktēriju rašanos.

Grillēšana

Ja jūs plānojat piknikā grillēt gaļu, tad grillēšanas procesā rūpīgi pārbaudat vai tā ir pietiekami izcepusies arī iekšienē. Ļoti bieži gadās, ka gaļa no ārpuses ir brūn, kas rada mānīgu priekšstatu par to, ka tā ir gatava ēšanai. Gaļa ēšanai ir gatava tad, kad tā ir pilnībā termiski apstrādā. Īpaši siltajā laikā tas ir būtiski, jo baktērijas arī gaļā veidojas ļoti strauji. Vienā grillēšanas reizē gatavojiet tikai tik daudz, cik jūs vienā reizē apēdīsiet. Pārējo gaļu galbājiet noslēgtos traukos vietā, kur saules stari teiši netiek klāt.

Esiet uzmanīgi ar uguni!

Piknika traumas

Galvenie principi:

Profilakse vienmēr ir labāka, patīkamāka un lētāka, nekā ārstēšana.

Ne uz mirkli neatstāj bez uzraudzības bērnus.Nedari reibumā to, ko nedarītu skaidrā (un neļauj draugiem).

Traumas:

Sāpīgi apsārtumi pēc kukaiņu kodumiem

Risinājums : vēsināt, nekasīt, nesauļot, lokāli lietot - niezi noņemošu gēlu (Fenitil, Psilo-Balsam). Iekšķīgi lietot - antihistamīna līdzekļus (Fenkarol, Tavegyl, Zyrtec, Aceterin, Claritine, Loratin)

* antihistamīna līdzeķli aizkavē alerģijas rašanos

Saules apdegumi

Risinājums: vēsināt, mitrināt, nekasīt, nesauļot, lokāli lietot- Bepanthene, Panthenol krēmus, niezi noņemošus gēlus - (Fenistil, Psilo-Balsam). Mitrināšanai var lokāli lietot skābo krējumu, kefīru - mitrinošās iedarbības dēļ. Iekšķīgi lietot - antihistamīna līdzekļus (Fenkarol, Tavegyl, Zyrtec, Aceterin, Claritine, Lortin)

* antihistamīna līdzeķli aizkavē alerģijas rašanos

Termiski apdegumi ar liesmu vai deg šķidrumu

Risinājums: nekavējoties vēsināt, vislabāk ar tīru, tekošu ūdeni ~ 15 min., lokāli lietot - Bepnthen, Panthenol krēmu.

Ja apdegums lielāks par cietušā plaukstu un/vai redzami ādas pūšļi vai pelēkas nekrozes - nekavējoties doties uz slimnīcu!

Sīkas brūces

Risinājums: nomazgāt tīrā, tekošā ūdenī, dezinficēt (Betadine šķīdums), pārsiet ar stingru, sterilu pārsēju. Vēlams vērsties traumpunktā tajā pašā dienā, lai veiktu adekvātu brūces apstrādi un izvairītos no infekcijas.

Lielas un/vai asiņojošas brūces

Risinājums: brūces nospiedošs pārsējs. Ja nav pārsienamo materiālu, tad var izmantot drēbes, piespiest brūci ar roku. Nekavējoties doties uz slimnīcu!

Acu traumas

Risinājums: Nekavējoties doties uz slimnīcu!

Stipri sasitumi un mežģījumi.

Risinājumi: mobilizēt (iešinēt) cietušo ekstremitāti, nekavējoties doties uz slimnīcu!

Piesūkusies ērce

Risinājums: uzmest ļoti tieva diega cilpiņu ap piesūkšanās vietu un rotēt ērci pretēji pulksteņa rādītāju virzienam, līdz tā nokrīt vai vērsties tuvākās slimnīcas Uzņemšanas nodaļā, kur ērci noņems.

Ērces uz encefalītu var pārbaudīt Latvijas Infektoloģijas centrā (darba dienās līdz 20:00 Vakcinācijas kabinetā, pārējā laikā Uzņemšanas nodaļā).

*analīze maksā nepilnus 11 Ls

Vispārīgi padomi

1. Izpēti auto aptieciņu, lai zinātu, kas tur atrodams un kā lietojams!

2. Uzlādē mobilo telefonu.

3.Lai katru reizi nav jādomā, ko ņemt līdz piknikā sezonas sākumā sagatavo savu “piknika pirmās palīdzības” maciņu (ieliec tajā pret insektu līdzekli, dažādu izmēru plāksterus, dažas sterilas marles saites, dezinficējoša šķīduma pudelīti, pretsāpju un pret alerģijas līdzekļus un zāles, kuras pats šad un tad lieto). Ņem maciņu vienmēr līdz - ja nevajadzēs pašam, palīdzēsi draugam!

4.Nebaidies zvanīt 112! Cietušā transportēšanu uztici profesionāļiem, jo viņiem ir stiprāki nervi un viņi labāk zinās, uz kurieni cietušo nogādāt (saviem spēkiem vedot cietušo uz tuvāko slimnīcu tu riskē satraukumā izraisīt bīstamas situācijas uz ceļa un nevis iegūsti, bet zaudē laiku, jo daudzās slimnīcās pašreiz ir ļoti ierobežotas palīdzības sniegšanas iespējas, tātad iespējams, ka cietušo nāksies pārvest uz citu vietu).

Nokop aiz sevis, neatstāj iespēju kādam citam savainoties ar tevis atstātu pudeļu stikliem utml.