Eiropas kultūras mantojuma dienas Livonijas ordeņa
15 attēli • 14. sep 2019 17:12
13. septembrī Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros Livonijas ordeņa pilī viesojās pils restaurācijas projekta autors - arhitekts Pēteris Blūms, lekcijā atskatoties uz pils atjaunošanā paveikto un pēc lekcijas ar interesentiem dodoties kopīgā pastaigā pa pili un apskatot Ventspils muzeja restauratoru jaunāko veikumu - izstādi “Restaurētais atjaunotajā”, kurā eksponēti muzeja krājuma priekšmet...Vairāk13. septembrī Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros Livonijas ordeņa pilī viesojās pils restaurācijas projekta autors - arhitekts Pēteris Blūms, lekcijā atskatoties uz pils atjaunošanā paveikto un pēc lekcijas ar interesentiem dodoties kopīgā pastaigā pa pili un apskatot Ventspils muzeja restauratoru jaunāko veikumu - izstādi “Restaurētais atjaunotajā”, kurā eksponēti muzeja krājuma priekšmeti, kas saistīti ar pilsētvidi un interjeru.
Livonijas ordeņa pils, kurā kopš 2001. gada septembra izvietots Ventspils muzejs, ir senākā saglabājusies būve Ventspilī, celta 13. gs. otrajā pusē (rakstu avotos pirmoreiz minēta 1290. gadā). Pils būvēta kā konventa tipa celtne ar iekšējo pagalmu, un to var uzskatīt par vecāko viduslaiku cietoksni Latvijā, kas tikpat kā nemainītā veidā saglabājis savu pirmatnējo apjomu.
Savukārt pils kapela ir vecākā saglabājusies baznīcas telpa Kurzemē. 13.–16. gs. pili izmantoja Livonijas ordeņa brāļi, tur darbojās evaņģēliski luteriskā baznīca (1706–1835), pareizticīgo baznīca (1845–1901), kā arī cietums (1832–1959). Pils tikusi izmantota dažādu administratīvu iestāžu un armijas daļu izvietošanai. Padomju armijas daļas pili atstāja 1983. gadā. 1997. gadā tika restaurētas pils fasādes un labiekārtota teritorija. Izpētes un restaurācijas gaitā zem vairākiem apmetuma slāņiem atklāti unikāli 15.–17. gs. sienu gleznojumu fragmenti, arheoloģiskajos izrakumos iegūtas daudzveidīgas liecības par pili un tās iedzīvotājiem. 2001. gada septembra sākumā pēc restaurācijas darbu pirmās kārtas pabeigšanas atklāta Ventspils muzeja pastāvīgā ekspozīcija, kas veltīta pils, pilsētas, ostas un Ventspils novada vēsturei, un digitālā ekspozīcija “Dzīvā vēsture”.
Ekspozīcija izvietota pils tornī (tā 5. stāvā atrodas arī telepanorāma) un pils 1. stāvā, kur skatāms grandiozs manteļskurstenis un mājvietu radis muzeja izglītības centrs ar interaktīvu nodarbību iespējām bērniem un jauniešiem, kā arī pieaugušajiem. 2011. gadā notika pils restaurācijas otrā kārta, kuras laikā atjaunotas 2. stāva telpas – kapela, ordeņa brāļu guļamtelpa un ēdamtelpa, kapitula zāle, virsvārtu telpa -, kur atklāta ekspozīcija “Ventspils pilsēta un novads vēstures ritumā zem dažādām varām”. Muzejā regulāri notiek mākslas un vēstures tēmām veltītas izstādes, koncerti un pilsētas kultūras dzīvi bagātinoši pasākumi.