Galerija 10.03.2024
4 attēli • 10. mar 08:08
Pateicīgs – par visām lappusēm likteņa grāmatā
Raksta autore Lāsma Gaitniece
Arhitektam Jānim Dripem nupat iznākusi apjomīga grāmata par mūsu gadsimta kultūras būvēm Latvijā. Paveikts milzīgs darbs, kas ne tuvu visiem šīs radošās jomas pārstāvjiem būtu pa spēkam. Taču Jānis Dripe raksta, un viņa grāmatas lasa ne tikai nozares profesionāļi. Vai savā ziņā līdzīgi pirms četrdesmit un vairāk gadiem...VairākPateicīgs – par visām lappusēm likteņa grāmatā
Raksta autore Lāsma Gaitniece
Arhitektam Jānim Dripem nupat iznākusi apjomīga grāmata par mūsu gadsimta kultūras būvēm Latvijā. Paveikts milzīgs darbs, kas ne tuvu visiem šīs radošās jomas pārstāvjiem būtu pa spēkam. Taču Jānis Dripe raksta, un viņa grāmatas lasa ne tikai nozares profesionāļi. Vai savā ziņā līdzīgi pirms četrdesmit un vairāk gadiem nebija arī ar viņa tēvu Andreju Dripi?
Arī viņa darbus, kas tematikas dēļ tolaik un arī vēl šodien uzskatāmi par ļoti specifiskiem, lasīja ar milzu aizrautību. Kaut kas tāds padomju varas gados tika izdots pirmo reizi. Par grāmatām diskutēja, tās vērtēja, turklāt pašu autoru bieži aicināja uz pārdomas rosinošām sarunām. Par spīti aizņemtībai viņš neatteica un vienmēr ieradās, runāja, atbildēja uz jautājumiem.
Kaut pagājis ir tik daudz gadu, latviešu literatūrā grāmatas, kurās dokumentāli attēlota dzīves vistumšākā puse – likumpārkāpēji un viņu izdarītie noziegumi, turklāt analizēts, kāpēc tā noticis, – vēl aizvien ir retums. Februāra sākumā izdevniecība “Latvijas Mediji” klajā laidusi dokumentālās prozas darbu “Skandalozākie noziegumi Latvijas vēsturē”, kur aplūkots laika posms no 1947. gada līdz 1994. gadam. Šis izdevums savā ziņā sasaucas ar Andreja Dripes grāmatām, jo arī tajā mēģināts atbildēt uz jautājumu – kāpēc tā noticis? Šoreiz uzmanības centrā ir nevis jaunieši, bet pieaugušie. Kas visiem šiem “nevaroņiem” kopīgs? Tie ir salauzti likteņi, neizdzīvotas dzīves. Turklāt ir vēl kāda kopīga iezīme. Ne Andreja Dripes darbi, ne arī “Skandalozākie noziegumi Latvijas vēsturē” nav rakstīti ar mērķi lasītāju izklaidēt, bet gan, gluži pretēji, likt domāt. Aizdomāties par cēloņiem un sekām. Vai grāmata spēj ietekmēt sava lasītāja likteni, proti, atturēt no liktenīgu kļūmju izdarīšanas? Par to, kā arī citiem jautājumiem runājām ar Jāni Dripi – rakstnieka, publicista un pedagoga Andreja Dripes dēlu.
👉Visu rakstu lasiet žurnāla 7. marta numurā! #mājasviesis #latvijasmediji
Tikai martā! Abonē "Mājas Viesi" 9 mēnešiem, dāvanā grāmata: https://www.lasi.lv/abonesana/izdevumi/m…