22. septembris – Baltu vienības diena
5 attēli • 22. sep 2022 15:26
Lietuviešu spēka vieta Jaunsvirlaukā
Kādreiz daudz apdzīvotais un darbīgais ciems, kas tagadējā Jelgavas novada teritorijā pazīstams kā Jaunsvirlauka, mūsdienās nepiedzīvo tos labākos laikus, taču nav arī pilnīgi tukšs un iznīcis. Iespējams, ka tuvākajos gados šī vieta atkal piedzīvos savu renesansi, un tāpat kā pirms 167 gadiem kļūs par sava veida “lauku akadēmiju”, kā arī tūrisma objektu – it...VairākLietuviešu spēka vieta Jaunsvirlaukā
Kādreiz daudz apdzīvotais un darbīgais ciems, kas tagadējā Jelgavas novada teritorijā pazīstams kā Jaunsvirlauka, mūsdienās nepiedzīvo tos labākos laikus, taču nav arī pilnīgi tukšs un iznīcis. Iespējams, ka tuvākajos gados šī vieta atkal piedzīvos savu renesansi, un tāpat kā pirms 167 gadiem kļūs par sava veida “lauku akadēmiju”, kā arī tūrisma objektu – it sevišķi lietuviešiem, kuri ļoti labprāt lielā skaitā apmeklē no robežas netālo Rundāli, Bausku un arī Jelgavu.
Vēstures fakti liecina, ka Jaunsvirlaukā no 1855. līdz 1859. gadam dzīvojuši vai to apmeklējuši gandrīz visi tā laika lietuviešu nacionālās atmodas dižgari, no kuriem ievērojamākais bija vēsturnieks, literāts un kultūras darbinieks Simons Daukants (1793–1864). Viņa vārdam un personībai lietuviešu kultūrā ir tāda pati vieta kā Rainim vai Baronam mūsējā. Par to arī šodien ikviens var pārliecināties, apmeklējot Viļņu: Lietuvas prezidenta rezidence atrodas pie Simona Daukanta laukuma, īpašas viņa piemiņas vietas ir Viļņas universitātē, bet Latvijas pierobežas apdzīvotajā vietā Papilē, kur Daukants pavadījis sava mūža pēdējos gadus, atrodas viņa muzejs, kapavieta un piemiņas obelisks. Uz tā atklāšanu 1930. gadā sanākuši ļaužu tūkstoši – lielākoties zemnieces, kuru nozīmīgumu Simons Daukants savos darbos nacionālās atmodas laikā bija īpaši izcēlis lietuviešu kultūras un tradīciju glabāšanā nebrīves gados. Mūsdienās šis obelisks ir atjaunots.
👉Visu rakstu lasiet žurnāla 22. septembra numurā!