Galerija 24.01.2022
5 attēli • 24. jan 2022 10:29
Jāņa Poruka dzimtās vietas drāma nu jau ir atrisinājusies – padomju laikā celto Druvienas kultūras namu ar akmeņgrauzi nost negrauzīs, bet saglabās gan kā cilvēkiem vajadzīgu vietu, gan kultūras mantojuma objektu. Pašiem iesniedzējiem par pārsteigumu, valsts aizsargāta pieminekļa statuss 2020. gada decembrī apstiprināts ne tikai sienas gleznojumiem un keramikas panno, bet arī visai ēkai – pamazām...VairākJāņa Poruka dzimtās vietas drāma nu jau ir atrisinājusies – padomju laikā celto Druvienas kultūras namu ar akmeņgrauzi nost negrauzīs, bet saglabās gan kā cilvēkiem vajadzīgu vietu, gan kultūras mantojuma objektu. Pašiem iesniedzējiem par pārsteigumu, valsts aizsargāta pieminekļa statuss 2020. gada decembrī apstiprināts ne tikai sienas gleznojumiem un keramikas panno, bet arī visai ēkai – pamazām padomju laika arhitektūra tās vērtīgākajās izpausmēs tiek atzīta par saglabājamu vērtību.
Lai ēkas likteni saprastu plašākā kontekstā, ir jāatkāpjas padomju ziedu laikos un to radītajos absurdos – ar šodienas pieredzi tie jau kļūst leģendāri un iegūst zelta maliņu. Nu, kā lai nesmaida par Druvienas pagasta ilggadīgā pārvaldes priekšnieka Jura Graumaņa stāstīto, kad viņš atklāj – kultūras nama pamati esot likti kā cūku kūtij!
“Pamatu likšanu piedzīvoju pats – esmu te dzimis un audzis. Tolaik, 1979. gadā, šāda vieta bija ļoti vajadzīga. Kultūras nams! Idejiski lēmums bija pieņemts jau sen, bet nekad nepietika izšķiršanās. Trūka būvmateriālu, visu vajadzēja saskaņot, kolhozam “Plēsums” vienmēr bija neatliekamākas vajadzības… Tā šīs svarīgās ēkas būvniecība tika atlikta un atlikta,” vēsta pagasta pārvaldes vadītājs, kas pašvaldības amatos strādājis kopš 1987. gada.
👉Visu rakstu lasiet 20. janvāra numurā!