Galerija 12.01.2021
5 attēli • 12. jan 2021 13:42
85 gadu jubileju šodien svin mūsu Maestro: izcilais komponists Raimonds Pauls, kura sarakstītās dziesmas kļuvušas par daļu no latviešu mūzikas zelta fonda. Ja nebūtu pandēmijas, Maestro savu jubileju noteikti svinētu uz skatuves, kopā ar lieliskiem mūziķiem priecējot Paula daiļrades cienītājus. Tagad vēl kādu laiku nāksies iztikt bez lieliem koncertiem, bet Paula mūziku varam baudīt ierakstos.
“M...Vairāk85 gadu jubileju šodien svin mūsu Maestro: izcilais komponists Raimonds Pauls, kura sarakstītās dziesmas kļuvušas par daļu no latviešu mūzikas zelta fonda. Ja nebūtu pandēmijas, Maestro savu jubileju noteikti svinētu uz skatuves, kopā ar lieliskiem mūziķiem priecējot Paula daiļrades cienītājus. Tagad vēl kādu laiku nāksies iztikt bez lieliem koncertiem, bet Paula mūziku varam baudīt ierakstos.
“Mājas Viesis” novēl Maestro labu veselību un radošo enerģiju, lai drīzumā atkal varam redzēt viņu uz skatuves!
Fragments no Maestro intervijas “Mājas Viesim”:
Ko saka jūsu 85 gadi par koncertdzīvi?
Mana priekšrocība, ka esmu beidzis Konservatoriju kā pianists, tāpēc pie klavierēm uz skatuves man nav nekādu problēmu. Nesen notika, manuprāt, ļoti veiksmīgs koncerts Rēzeknes “Gorā” ar Ivetu Apkalnu un Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri – gāja uz ovācijām! Pēc tam notika bankets, kā latgaliešiem pieņemts – ar viņu slaveno šmakovku, žāvētiem zušiem, man arī kādu uzdāvināja.
Neesat no bailīgajiem, kovida dēļ nepaliekat mājās, braucat uz radio un strādājat.
Uz vīrusu skatos gan ar smaidu un ironiju – kam nolemts, tas arī atstieps kājas –, gan ar sapratni, ka jāuzmanās un jāpakļaujas noteikumiem, ja reiz tie pieņemti. Diemžēl daudzi to nedara. Tas pats ar nodokļiem – viena daļa tos maksā, bet cita – ne. Vai vieniem būtu otri jāuztur?
Ko teiktu vecākiem, kuri savus bērnus sēdina pie klavierēm tāpat kā kādreiz jūsu tēvs, stikla pūtējs, kas vēlējās, lai mazais Ojārs Raimonds sāk spēlēt jau no četru gadu vecuma. Vajag sīci piespiest?
Tā ir kā laimes spēle – kāds vinnēs, bet, iespējams, lielākā daļa – zaudēs, un to neviens nevar pateikt, kurš būs laimīgais. Liekas, ka bērns ir talantīgs, taču viņa dotības pēc laika var izpausties pavisam citur. Lai mūsdienās kļūtu par profesionālu mūziķi, jābūt ļoti izturīgam, jo konkurence pasaulē ir milzīga, un šajā tirgū tev ar kaut ko jāizceļas priekšplānā. Taču talanti vienmēr ir jāmeklē! Kā mūsu baletskolā, kur kādreiz mācījās trīs topošās pasaules zvaigznes – Māris Liepa, Mihails Barišņikovs un Aleksandrs Godunovs.
Nebūtu padomju okupācijas laika dzelzs priekškara, arī jūs kļūtu par pasaules zvaigzni.
Skatos uz to citādi, manā žanrā bija jāpārslēdzas uz citu valodu. Mans maršruts bija 400 km no Liepājas līdz Daugavpilij...
Daudz kas no jūsu dzimšanas dienas iecerēm sērgas dēļ nenotiks, kāda būtu labākā dāvana?
Skaistāko dāvanu esmu jau sagādājis – varu pats sevi uzturēt, atbalstīt ģimeni, nejūtot trūkumu šajā laikā.
Esat ar sievu kopā 60 gadus, vai arī viņa nebūtu pelnījusi apbalvojumu?
Noteikti – jā, ka izturējusi mani. Visu izšķir tas, kā viens otram mākam piekāpties, jo ģimenes skandāli bieži vien rodas no sīkumiem. Pietiek tev kaut ko šķībāk pateikt, un otrs jau reaģē. Cik esmu novērojis, sieva laiž pāri galvai manus tekstus, jo visu laiku kaut ko atļaujos pateikt. Viena lieta, ka saki ar ļaunumu, bet ja pasmaidi un ar ironiju... Cienu cilvēkus, kas to, kā dzīvojam, māk uzlūkot ironiski, pašiem par sevi pasmaidīt.
Kāda jums ir labi pavadīta diena?
Mans darbs pamatā saistīts ar ierakstiem, studijām, koncertu mēģinājumiem, viss grozās ap mūziku. Ierakstījām instrumentālo mūziku ar lielisku vijolnieku Raimondu Ozolu, ar Anci Krauzi – suitu tautas dziesmu apdares. Agrāk bija teātra izrādes, kurās pats piedalījos kā mūziķis. Laba diena? Kad izdevies tas, ko dari, neviens nebendē nervu sistēmu vai nejauc plānus, tu atnāc mājās un zini, pienāks rīts un sieva atkal jautās – vai kafiju dzersi? Pagājuši 60 gadi, un tu mierīgi to klausies.
Visu interviju ar Raimondu Paulu lasiet: https://www.la.lv/cietais-rieksts-pauls