Bauskas vecpilsēta

Ieteikt
 28

Maršruts pa Bauskas vecpilsētu

     Maršruts sākas Bauskas vecpilsētas centrā - Rātslaukumā. Te var skatīt 17.gs uzcelto rātsnamu, kurš līdz 1740.gadam bija otrs lielākais Latvijā, vēlākos laikos tas gan krietni samazināts un pārbūvēts, bet 2011.gadā tas atguvis savu pirmatnējo godību. Rātsnamā atrodas tūrisma informācijas centrs. Pa laukuma perimetru atrodas daudzas 18. - 20.gs ēkas - bijušās tirgotavas, viesnīcas, krodziņi un iebraucamās vietas. Bijušajā "Kurzemes" viesnīcas ēkā atrodas Bauskas novadpētniecības un mākslas muzejs, šeit var sarunāt gidu, ja vien iepriekš piesakās. Kontakti: http://www.bauskasmuzejs.lv . Rātslaukums kādreiz galvenokārt tika izmantots tirgus vajadzībām, tagad šeit notiek Jaunā gada sagaidīšana un citi masu pasākumi.

     Tālāk maršruts ved pa Rīgas ielu gar kādreizējās sinagogas vietu, kurai blakus saglabājusies ebreju rituālās lopkautuves (košera) ēka. Blakus tai atrodas 1873.gadā nodibinātā T.Lohdinga alus fabrika.

     Nogriežoties Saules ielā, paejam garām cara laika cietuma ēkai un nonākam Saules dārzā. Te kādreiz slējusies ev.-lut. latviešu draudzes Sv.Trīsvienības baznīca, līdz 1733.gadā to nodedzinājis kāds ar piromāniju sirgstošs skrodera māceklis, kurš tiesāts un sadedzināts uz sārta.

     Nonākam uz Plūdoņa ielas, te piemiņas plāksnes pie namiem norāda gan uz kādreizējo "čekas" mitekli, gan uz vietu, kur 1919.gada aprīlī Brīvības cīņu laikā tika izveidots Bauskas atsevišķais bataljons. Gids te varētu pastāstīt arī par citu ēku saistību ar dažādiem notikumiem.

     Tālāk virzoties, nonākam pie 16.gs beigās celtās ev.-lut.Sv.Gara baznīcas. Prasmīgs gids arī šeit var daudz ko pastāstīt. Starp citu, nevienai citai Latvijas baznīcai nav vērojamas torņa mūros ierīkotas šaujamlūkas. Pie baznīcas atrodas piemiņas vieta 1944.gadā kritušajiem un šeit apglabātajiem pilsētas aizstāvjiem - latviešu leģionāriem.

     Dodoties tālāk pa Plūdoņa ielu, nonākam pie 19.gs vidū celtās katoļu baznīcas. Izejot caur "Veco tirgu", nokļūstam uz Rūpniecības ielas, mazs gabaliņš pa to, nogriežamies Kalēju ielā un sasniedzam ar leģendu apvīto Pētera I akmeni.

     Tālāk dodamies pa Brīvības bulvāri Pilskalna virzienā. Labajā pusē redzams Mēmeles līkums un majestātiskā Bauskas pils. Pa ceļam apskatām Brīvības pieminekli (granīta monuments kopš 1929.gada, bet tēlnieka Andreja Jansona izveidotā noslēdzošā bronzas skulptūra atklāta 1992.gadā) un 2008.gadā atklāto Piemiņas vietu cīnītājiem pret okupācijas režīmu, izsūtītajiem un nomocītajiem.

     Pie Bauskas pils var skatīt gan Mūsas, gan Mēmeles straumes un dolomīta klintis to krastos. Ja nav vēlme tērēties un apmeklēt pils muzeju, tad 15.gs vidus Livonijas ordeņa pilsdrupas un atjaunoto16.gs beigu Kurzemes un Zemgales hercogu rezidenci var apskatīt no ārpuses.

     Tiem, kam kājas vēl nav nogurušas un gribās vēl ko apskatīt, ieteicams būtu gar estrādi (te kādreiz atradās senākā pilsētveida apmetne - Vairogmiests) doties aplūkot Mūsas un Mēmeles sateku - Lielupes sākumu.