Kurzemes savvaļas orhidejas
4 attēli • 4. jūl 2021 12:30
Sākot ar jūnija vidu sāk ziedēt savvaļas orhidejas un turpina ziedēt vēl jūlijā (dažas sugas līdz pat augustam). Protams, tās visas nezied vienā laikā, pilnzieds ir ap Jāņiem. Vēl var paspēt tās apskatīt dabā. Visērtāk tās ir iepazīt dabas takās, jo ir pieejamas norādes un sugu apraksti.
Latvijā savvaļā aug 32 sugu orhidejas, 26 no tām ierakstītas Latvijas Sarkanajā grāmatā. Vispazīstamākā no La...VairākSākot ar jūnija vidu sāk ziedēt savvaļas orhidejas un turpina ziedēt vēl jūlijā (dažas sugas līdz pat augustam). Protams, tās visas nezied vienā laikā, pilnzieds ir ap Jāņiem. Vēl var paspēt tās apskatīt dabā. Visērtāk tās ir iepazīt dabas takās, jo ir pieejamas norādes un sugu apraksti.
Latvijā savvaļā aug 32 sugu orhidejas, 26 no tām ierakstītas Latvijas Sarkanajā grāmatā. Vispazīstamākā no Latvijas savvaļas orhidejām ir naktsvijole. Latvijā savvaļas orhidejas aug ļoti lēni. Lai no sēkliņas izaugtu ziedošs augs, var paiet pat 15-20 gadi. Naktsvijole pirmo reizi uzzied tikai pēc 10 gadiem! Orhideju sēklas ir ļoti maziņas, kā puteklīši. Tām ir vismazākās sēklas visā augu valstī. Sēklu ir ļoti daudz-katrā pogaļā tūkstošiem, tomēr tikai ļoti niecīga daļa no tām uzdīgst.
Orhidejas sēkliņa var uzdīgt tikai tad, ja augsnē tā sastop vajadzīgo mikroskopisko sēni. Orhideju mikoriza sēkliņu nodrošina ar ūdeni un minerālvielām, bet augs šo sēni nodrošina ar fotosintēzes produktiem. Atgādinu, ka savvaļas orhidejas nedrīkst ne plūkt, ne izrakt (tās ir aizsargājamas!). Un nav vērts, jo vāzē tās labi nestāvēs un dārzā ieaudzēt neizdosies.
Vairāk: https://www.talsumuzejs.lv/kurzemes-savv…
Linda Smilga-Šimpermane,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste dabas jautājumos
Raksts tapis sadarbībā ar Lauru Grīnbergu, Latvijas Nacionālā dabas muzeja vecāko botāniķi.
Titulattēls: Viktorija Matisone
Attēli:
1. Naktsvijole
2. Talsu apkārtnē atrastā savvaļas orhideja - plankumainā dzegužpirkstīte (Dactylorhiza maculata)
3. Mušu ofrīda (Ophrys insectifera) Engures ezera dabas parka Orhideju takā.
Foto: Linda Smilga-Šimpermane