Turpinām ielūkoties izstādē „Mūzika katrā mājā”
5 attēli • 24. mai 2021 14:34
Turpinām ielūkoties izstādē „Mūzika katrā mājā” (5)
Foto: Sandis Priede
Attēli:
1. Ieskats izstādē „Mūzika katrā mājā”.
2. Rīgas radiorūpnīca no 1971. gada līdz 1976. gadam izgatavoja pēdējo 1. klases lampu radiolas „Rigonda” modifikāciju – „Rigonda-102”, kas kā deviņu lampu monofoniskais modelis, pateicoties iebūvētai magnētiskai antenai un citiem uzlabojumiem, nodrošināja kvalitatīvāku pie...VairākTurpinām ielūkoties izstādē „Mūzika katrā mājā” (5)
Foto: Sandis Priede
Attēli:
1. Ieskats izstādē „Mūzika katrā mājā”.
2. Rīgas radiorūpnīca no 1971. gada līdz 1976. gadam izgatavoja pēdējo 1. klases lampu radiolas „Rigonda” modifikāciju – „Rigonda-102”, kas kā deviņu lampu monofoniskais modelis, pateicoties iebūvētai magnētiskai antenai un citiem uzlabojumiem, nodrošināja kvalitatīvāku piecu diapazonu uztveršanu. Salīdzinot ar iepriekšējiem modeļiem, skanējums kļuva ievērojami tīrāks un pilnīgāks, ko nodrošināja četri skaļruņi korpusa lejasdaļā. Turklāt iekārtā līdz 7 vatiem bija palielināta izejas jauda, bet regulēšanas indikatora jūtība pat divas reizes. Aparātā iebūvēts Rīgas elektromehāniskajā rūpnīcā ražotais skaņuplašu atskaņotājs “EPU-40”, kas pārslēdzams uz 33, 45 vai 78 apgriezieniem minūtē. Radiolā “Rigonda-102” ieviesta papildu funkcija, kas ļauj uztverto radio vai atskaņoto skaņuplati ierakstīt magnētiskajā lentē, pieslēdzot magnetofonu.
3. Valsts elektrotehniskā rūpnīca VEF no 1978. gada nogales sāka apgūt portatīvās 2. klases tranzistormagnetolas “VEF Sigma” modeļa VEF-260 sērijveida ražošanu, kas turpinājās līdz 1980. gadu vidum. Tās nosaukumā pieminētais apzīmējums Sigma matemātikā norāda uz vienā aparātā apvienotām radio un magnetofona funkcijām. Radiomagnetola “VEF-Sigma 260” paredzēta radioprogrammu uztveršanai garo, divu vidējo, piecu īso un ultraīsviļņu diapazonos, kā arī monofonisko fonogrammu ierakstīšanai un reproducēšanai ar kasešu magnetofona palīdzību neliela izmēra MK tipa kasetēs. Ierakstu varēja realizēt no iebūvēta mikrofona vai radio. Aparāta barošana notika no elektrotīkla vai sešām baterijām A-373, bet aparātā esošais gaismas diodes indikators norādīja uz bateriju spriegumu. Magnetolas plastmasas šasija izgatavota no triecienizturīgā polistirola, bet dekoratīvais akustiskais siets priekšpusē – no fakturēta alumīnija.
4. Rīgas ražošanas apvienības VEF 1985. gadā ražošanā palaistais 2. klases radioaparāts “VEF-214” paredzēts programmu uztveršanai garo, vidējo, trīs īsviļņu un ultraīso viļņu diapazonā. Salīdzinot ar iepriekšējiem aparātiem, samazināti diapazonu pārslēga gabarīti, bet shēma veidota uz trim mikroshēmām. Garo un vidējo viļņu uztveršanai paredzēta iekšējā magnētiskā antena, bet īsviļņu diapazoniem – teleskopiska. Radiouztvērējā atrodas viena ligzda ārējās antenas pieslēgšanai, kas ļauj uztvert visus diapazonus. Pastāv magnetofona un austiņu pieslēgšanas iespēja tam paredzētās ligzdās. To var darbināt ar sešām baterijām A-373 vai no elektrotīkla. Ar vienu bateriju komplektu pietiek simts stundu darbībai vidējā klausīšanās skaļumā. Pateicoties konstruktīviem risinājumiem, radiouztvērējs “VEF-214”, atšķirībā no iepriekšējiem aparātiem, kļuva mazāks un vieglāks, sverot tikai 2,3 kg.
Īpašnieks: Gita Kļaviņa
5. Kandavas radiorūpnīca pārnēsājamo radiouztvērēju “ABAVA РП-8330” ražoja no 1985. līdz 1990. gadam. No maiņstrāvas elektrotīkla vai sešām “343” tipa baterijām strādājošais aparāts bija domāts raidstaciju uztveršanai garos un vidējos viļņos ar iekšpusē iebūvētās magnētiskās antenas palīdzību. Ar vienu bateriju komplektu uztvērējs var strādāt no 40 līdz 60 stundām. Korpuss sastāvēja no trīs daļām, kas tika izgatavotas no krāsainas plastmasas. Piederēja Mārim un Aijai Maguriem. TNMM 32198 Teksts: Alfrēds Moseičuks
#talsumuzejs #talsi #talsunovads #museum #talsimuseum #visittalsi #muzejsnoiekspuses