Izstādes "Mežģīņu šarms un noslēpumi" atklāšana
33 attēli • 17. jan 2020 10:18
Ceturtdien, 16.janvārī Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī atklāja izstādi ”Mežģīņu šarms un noslēpumi”, kas iepazīstina ar smalki darināto Francijas un Eiropas mežģīņu vēsturi.
Izstāde veltīta vienām no senākajām Eiropā izkoptajām amata prasmēm - mežģīņu darināšanai, kuru vēstures pavedieni mūs aizved līdz 16. gadsimtam. Izstādes apmeklētāji varēs iepazīties ar unikāliem priekšmetiem no presti...VairākCeturtdien, 16.janvārī Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī atklāja izstādi ”Mežģīņu šarms un noslēpumi”, kas iepazīstina ar smalki darināto Francijas un Eiropas mežģīņu vēsturi.
Izstāde veltīta vienām no senākajām Eiropā izkoptajām amata prasmēm - mežģīņu darināšanai, kuru vēstures pavedieni mūs aizved līdz 16. gadsimtam. Izstādes apmeklētāji varēs iepazīties ar unikāliem priekšmetiem no prestižām vēsturiskajām kolekcijām, kas vēsta par mežģīņu attīstību un pielietojumu kopš to pirmsākumiem līdz mūsdienām, kad tās vēl arvien izmanto tērpos, interjeru noformējumā vai vienkārši - par iedvesmas avotu daudziem māksliniekiem.
Franču izstāžu kuratores Annes Kamijī veidotajā izstādē "Mežģīņu šarms un noslēpumi" apskatāmi skaistāko mežģīņu paraugi, kas grezno gan senus garīdznieku apģērbus, gan dāmu apakšveļu, aksesuārus. Tāpat izstādi bagātina mežģīņu motīvu atainojums mūsdienu mākslā. Izstādē Ventspilī skatāmi latviešu mūsdienu grafiķu darbi, kuros gan tieši, gan pastarpināti tēlotas mežģīnēm līdzīgas struktūras.
"Visvairāk es lepojos ar garīdznieku mantijām. Tās ir ļoti vērtīgas. Savukārt no Latvijā atrastajām mežģīnēm man vislabāk patika tās, ko atklāju Rundāles pils kolekcijā. Jāuzsver, ka tās ir roku darinājums, daudzu tūkstošu darba stundu rezultāts,” saka izstādes kuratore Anne Kamijī.
Mežģīņu vēsturei veltīto izstādi piedāvā Francijas institūts sadarbībā ar vairākiem Latvijas muzejiem. Izstādi paredzēts izstādīt dažādās Latvijas pilsētās – pirmo reizi tā bija apskatāma Liepājā, tad Tukumā, tagad kārta Ventspilij. Interesanti, ka katrā vietā, kur šī izstāde tiek izlikta, tā veido savādāku noskaņu un katra muzeja līdzdalība ienes kaut ko jaunu.
Lai veidotu pilnvērtīgāku priekšstatu par mežģīņu vēsturi, skatāmi priekšmeti ne tikai no Kamijī kolekcijas, bet arī no citām franču privātkolekcijām un Latvijas muzeju vēsturiskajām kolekcijām. Izstādē piemeklēti dažādu laikmetu mežģīņu paraugi no Rundāles pils, Tukuma un Ventspils muzeja krājumiem. Eksponētas Neles Zirnītes, Lāsmas Pujātes, Māras Zaices un Annas Vaivares grafikas.
Izstāde Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī , Jāņa ielā 17, būs skatāma līdz 30. martam.
Foto: Ventspils hronika