Karostas Virsnieku pils - bieži pieminēta, tomē...
1 attēls • 29. okt 2015 21:09
Karostas Virsnieku pils - bieži pieminēta, tomēr vairums no mums tai nav pat bijuši tuvumā.
Viens no mītiem, ka pils gadu gadiem bijusi skaistu un staltu virsnieku pulcēšanās vieta, kur tie uz nopulēta parketa dancinājuši dāmas greznās vakarkleitās. Patiesībā tas notika īsu brīdi - no uzcelšanas 1907.gadā līdz 1915.gadam (Pirmajam pasaules karam, kad Liepāju ieņēma vācieši), kad vācieši te ierīko...VairākKarostas Virsnieku pils - bieži pieminēta, tomēr vairums no mums tai nav pat bijuši tuvumā.
Viens no mītiem, ka pils gadu gadiem bijusi skaistu un staltu virsnieku pulcēšanās vieta, kur tie uz nopulēta parketa dancinājuši dāmas greznās vakarkleitās. Patiesībā tas notika īsu brīdi - no uzcelšanas 1907.gadā līdz 1915.gadam (Pirmajam pasaules karam, kad Liepāju ieņēma vācieši), kad vācieši te ierīkoja hospitāli. Tā sākās virsnieku pils kā medicīnas iestādes mūžs, proti, lielāko daļu savas pastāvēšanas laikā pils pildījusi tieši medicīnas iestādes funkciju - līdz 1939.gadam tajā atradās kaulu tuberkulozes sanatorija, bet 1939.gadā pēc Ribentropa - Molotova pakta noslēgšanas Karosta un pils nonāca Sarkanās armijas rīcībā. Pēc Otrā pasaules kara 1945.gadā pils atkal kļuva par PSRS Baltijas kara flotes hospitāli.
Kad 1994.gadā PSRS (Krievijas) militāristi pameta Liepāju, pils nonāca pilsētas valdījumā. Dažas reizes pilī tika pat sarīkoti koncerti, izstādes un Latvijas armijas balles, taču ēku pārstāja ekspluatēt, jo tā atradās sliktā tehniskā stāvoklī. Faktiski kopš uzcelšanas tā nav tikusi remontēta.
Tā kā pils atrodas Latvijas armijas bāzes teritorijā, bet pilsētai līdzekļu restaurācijai nebija, pils ēku kompleksu nodeva militārā resora īpašumā.
2004. gada 7. oktobrī ar Kultūras ministrijas rīkojumu Virsnieku saieta namam piešķirts valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss.
Armija pili apsargā, piekļūt taibpagaidām nedrīkst, taču lai novērstu ēkas tālāko bojāšanos, 2009.gadā pilij uzlikts jauns jumts, tagad pilī ierīkota apkures sistēma. Tika sākta arī ēkas ārējo elementu un balkonu sakārtošana, taču līdzekļu trūkuma dēļ darbi tika pārtraukti. Aizsardzības resors nodarbojas ar līdzekļu piesaisti, lai iesākto noslēgtu.
Plānots, ka pēc atjaunošanas nama pagrabā iekārtos kara flotes muzeju, bet daļa ēka kalpos arī civiliem mērķiem.
Pils apkārtne ir sakārtota, parks labi uzturēts. Jūras tuvums namam piešķir īpašu noskaņojumi, tāpēc pēc pils atjaunošanas šī vieta