Kas ir VMD?
Vecuma makulas deģenerācija (VMD) ir viena no bīstamākajām redzes slimībām un viens no galvenajiem akluma izraisītājiem mūsdienās. Pasaulē ar to sirgst vairāk nekā 30.milj. cilvēku un 8,7% gadījumu VMD izraisa pilnīgu redzes zudumu.
VMD skar vienu vai abas acis un ietekmē centrālo redzi, kas atbild par sīko detaļu un krāsu uztveri. Vecuma makulas deģenerācija pamazām iznīcina smalko centrālo redzi, bojājot tīklenes centru, ko sauc par makulu. Sākumā cilvēks redz visu, izņemot objektus, ko tieši uzlūko. Redzes centrā esošie objekti kļūst miglaini vai izzūd pavisam. Slimībai progresējot, cilvēks pilnībā zaudē redzi. VMD ir viens no galvenajiem akluma iemesliem cilvēkiem, kas vecāki par 50 gadiem.
Lai arī slimība ir plaši izplatīta, cilvēki joprojām nerēķinās ar tās bīstamo ietekmi, galvenokārt informācijas trūkuma dēļ. Redzes problēmas nevar uztver kā pašsaprotamas. Arī sākotnēji šķietami nelieli redzes traucējumi var būt nopietnas slimības simptomi.
Par VMD liecina un nekavējoties jāapmeklē oftalmologs, ja:
-taisnās rūtainās līnijas centrā ir viļņveidīgi izliektas;
-rakstītie burti lasīšanas procesā pēkšņi pazūd;
-samazinās redzes asums un krāsu spilgtums;
-redzes centrā parādās pelēki vai melni plankumi, tādēļ cilvēks spēj atpazīt tikai objektu siluetus.
Centrālās redzes nodrošinātājas jeb makulas vienas no pamatvielām ir luteīns un zeaksantīns. Šos karotinoīdus var uzņemt ar dārzeņiem un augļiem, taču tikai ar uzturu pietiekamā daudzumā tos uzņemt nevar. Tādēļ profilaktiskos nolūkos ieteicams lietot arī speciālus uztura bagātinātājus, kas satur šīs vielas un tādas minerālvielas kā cinks, selēns un vitamīnus C, E, kas palīdz rūpēties par redzi. Līdzās tam nedrīkst aizmirst par veselīgu dzīvesveidu un regulārām redzes pārbaudēm.