Galerija 09.04.2021
13 attēli • 9. apr 2021 16:05
☀ Pavasarī varam priecāties ne tikai par dabas mošanos, bet arī par gājputnu atgriešanos. Šajā nedēļas nogalē, 10. un 11. aprīlī, norisināsies “Putnu dienas 2021”. Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina ikvienu interesentu ne tikai pieslēgties videotiešraidēm no dažādām Latvijas vietām, bet arī doties dabā pašiem, lai par saviem putnu novērojumiem ziņotu arī pētniekiem. Putnu sugu novērojumus ikvi...Vairāk☀ Pavasarī varam priecāties ne tikai par dabas mošanos, bet arī par gājputnu atgriešanos. Šajā nedēļas nogalē, 10. un 11. aprīlī, norisināsies “Putnu dienas 2021”. Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina ikvienu interesentu ne tikai pieslēgties videotiešraidēm no dažādām Latvijas vietām, bet arī doties dabā pašiem, lai par saviem putnu novērojumiem ziņotu arī pētniekiem. Putnu sugu novērojumus ikviens aicināts reģistrēt dabas novērojumu portālā vai mobilajā lietotnē Dabasdati.lv.
🦢 Putnu vērošana ir lielisks brīvā laika pavadīšanas veids, arī iespēja būt dabā un papildināt savas zināšanas par to, kas notiek mums apkārt, gūt patīkamas emocijas un arī sajust pārsteiguma momentus ieraugot un novērojot jaunas, vēl neredzētas putnu sugas. Par putnu vērotāju var kļūt ikviens, turklāt jebkurā vecumā. Putnu vērotājam noderīgs palīgs noteikti būs binoklis. Un došanās vērot putnus noteikti var kļūt par īstu ceļojumu! Aicinām arī Gulbenes novadu izvēlēties kā putnu vērošanas ceļojuma galamērķi!
➡ Putnu vērošanai piemērotākais laiks ir agri rīti vai vēli vakari, tādēļ aicinām apmesties kādā no putnu vērošanai tuvumā esošajām naktsmītnēm mūsu novadā. Un, protams, atgādinām – esi saudzīgs pret dabu! Neiejaucies putnu dzīvē! Vēro, priecājies, baudi, bet netraucē tos!
Putnu vērošanai vislabākais laiks tiešām ir pavasaris, kad gājputni dodas atpakaļ uz savām ligzdošanas vietām.
🔸 Migrējošās zosis vislabāk vērot palieņu pļavās (Gulbenes novadā - Sitas un Pededzes palienes pļavās) un uz lauksaimniecības zemēm it visā novada teritorijā. Pāri Latvijai ik gadu migrē vairāki simti tūkstoši zosu, precīzāk, sējas zosis un baltpieres zosis. Reizēm šajos zosu baros var novērot arī retas zosu sugas. Pasaulē populāra nodarbe ir meklēt zosis ar krāsainiem kakla gredzeniem. Nolasot gredzena informāciju, vēlāk var uzzināt visu par šo zosi. Sējas un baltpieres zosis Latvijā neligzdo, te ligzdo tikai meža zoss.
🔸 Pavasaros pārplūdušajās pļavās (piemēram, Pededzes lejtecē un gar autoceļu Gulbene-Rēzekne applūdušajās pļavās) ir sastopami arī daudzu sugu bridējputni - gugatnis, lielā tilbīte, purva tilbīte, tumšā tilbīte, pļavu tilbīte; purva putni - dzeltenais tārtiņš, lietuvainis, kuitala, dzērve. Visas šīs sugas pavasaros bieži var novērot arī uz lauksaimniecības zemēm, sevišķi, kur ir izveidojušās palielas peļķes.
🔸 Palieņu pļavas ir nozīmīgas vairākām Latvijā un Eiropā retām/apdraudētām putnu sugām, piemēram, ķikutam, griezei, ormanītim, purva pūcei, dzeltenajai cielavai. Sitas un Pededzes palienes pļavu tuvumā kā naktsmītni vari izraudzīties lauku māju “Pededzes”, Pededzes Lejteces tuvumā nakšņošanai izvēlies lauku māju “Mežsētas”.
🔸 Pavasarī (no marta līdz maija vidum) braucienos pa meža ceļiem iespējams novērot medņus. Vislielākā iespēja tos satikt agri no rīta un tad tiem var pietuvoties pavisam tuvu. Medņus iespējams varēsi novērot Kaļņa silā, Lejasciema priežu mežos vai arī Līgo pagasta mežos. Kaļņa ezera tuvumā kā naktsmītni izvēlies lauku māju “Mežsētas”, izvēloties par putnu vērošanas vietu Lejasciema priežu mežus, apmesties vari lauku mājā “Mežvidi”, savukārt Līgo pagastā – lauku māju “Riesti”.
🔸 Lauksaimniecības zemēs, īpaši vietās, kur tās ir tuvu pļavām, kur aug dabīgs zālājs, var vērot rubeņu riestus. Rubeņus var vērot arī purvos. Gulbenes novada teritorijā ir daudz putniem bagātu purvu. Kā naktsmītnes klusās vietās, kur apkārt ir meži un pļavas, vari izvēlēties, piemēram, atpūtas kompleksu “Dīķsalas” (Stradu pagastā), lauku māju “Ozoldruvas” (Galgauskas pagastā), lauku māju “Gāršas” (Daukstu pagastā).
Visas naktsmītnes Gulbenes novadā meklē mājaslapā http://www.visitgulbene.lv