Un līdz pašam vecumam Es būšu tas pats
1 attēls • 5. feb 2020 12:01
Mārtiņš Kārtiņš nodzīvoja 102 gadus garu un bagātu mūžu, un ir kalpojis arī mūsu pusē, kad daudzus Latvijas iedzīvotājus 2. pasaules karš atved uz Kurzemi. Viņš ar ģimeni 1944. gada rudenī apmetas Cirkales “Norās”. Šeit piedzīvo Zlēku traģēdijas šausmas. “1944. gada 9. decembris bija viena briesmīga sodības diena. Tad nāca vācu soda ekspedīcija un tur uz Abavas un Ventas krastiem vairāk kā desmit...VairākMārtiņš Kārtiņš nodzīvoja 102 gadus garu un bagātu mūžu, un ir kalpojis arī mūsu pusē, kad daudzus Latvijas iedzīvotājus 2. pasaules karš atved uz Kurzemi. Viņš ar ģimeni 1944. gada rudenī apmetas Cirkales “Norās”. Šeit piedzīvo Zlēku traģēdijas šausmas. “1944. gada 9. decembris bija viena briesmīga sodības diena. Tad nāca vācu soda ekspedīcija un tur uz Abavas un Ventas krastiem vairāk kā desmit saimniecības izlaupīja, cilvēkus visus apšāva, vienalga vai mazi bērniņi jeb veci sirmgalvji, vietējie iedzīvotāji, jeb kara bēgļi un ēkas visas nodedzināja. Jo tie esot pieturējuši Kuraviešus (Kureliešus). Tā bija briesmīga diena. Tas bija sestdienā, tad vakarā tie sabrauca Norās ar visiem nolaupītiem lopiem un mantām…” (fragments no Mārtiņa Kārtiņa dzīves apraksta)
90 gadu vecumā - 1957. gadā, padomju represiju pret baznīcu laikā, Jaunjelgavā viņš ir uzcēlis jaunu baznīcu, kas nodēvēta tā cēlāja vārdā – par Mārtiņa Balto baznīcu. Šeit Mārtiņš Kārtiņš svinējis savu simtgadi, iegūdams Goda prāvesta titulu.
Plašo izstādes ekspozīciju veido dažādu laiku publikācijas par Mārtiņa Kārtiņa darbību, attēli, fotogrāfijas un draudžu arhīvu dokumenti, kā arī un fragmenti no viņa paša dzīves apraksta. Izstādi sarūpējusi Jēkabpils pilsētas bibliotēka sadarbībā ar Biedrību Jēkabpils mantojums
Izstādi papildina Ugāles bibliotēkas garīgā literatūras izlase un novadpētniecības materiāli par Zlēku traģēdiju
-