Galerija 06.09.2019
6 attēli • 6. sep 2019 12:05
Katru gadu septembra pirmā sestdiena ir Vispasaules maitēdāju putnu diena. Tajā godā tiek celtas maitu lijas jeb grifi, kas barojas ar …ņammm… beigtiem dzīvniekiem! Tādejādi šie putni veic ļoti nozīmīgu lomu dabā un darbojas kā sanitāri, jo neļauj izplatīties slimībām. Un mums, Rīgas Zoodārzs (Riga Zoo) arī ir ar ko lepoties – šogad izaugušas 2 grifu meitenes!
2018. gadā izaugušie 2 melno gri...VairākKatru gadu septembra pirmā sestdiena ir Vispasaules maitēdāju putnu diena. Tajā godā tiek celtas maitu lijas jeb grifi, kas barojas ar …ņammm… beigtiem dzīvniekiem! Tādejādi šie putni veic ļoti nozīmīgu lomu dabā un darbojas kā sanitāri, jo neļauj izplatīties slimībām. Un mums, Rīgas Zoodārzs (Riga Zoo) arī ir ar ko lepoties – šogad izaugušas 2 grifu meitenes!
2018. gadā izaugušie 2 melno grifu jaunuļi (arī pērn abas bija mātītes!) tika aizvesti uz Bulgāriju melno grifu reintrodukcijas projekta Zeleni Balkani ietvaros. Projekta plānos bija izvietot grifu jaunos putnus uz mākslīgas ligzdas platformas, un kad putni ir gatavi lidot, tad ļaut tiem uzsākt dzīvi savvaļā. Par godu bulgāru biologam un alpīnistam Bojanam Petrovam, kurš pērnajā pavasarī bija pazudis kādā kalnu ekspedīcijā, Rīgā augušo grifu nosauca par Bojanu, bet “Cīruļu” jauno grifu, godinot Latvijas galvaspilsētu, nodēvēja par Rīgu. Abu grifu izlaišana savvaļā līdz šim noritējusi sekmīgi, jo gan Rīga, gan Bojana veiksmīgi pārlaidušas ziemu. Bojana ziemoja pie Irākas un Irānas robežas, bet tagad uzturas Turcijas ziemeļrietumu daļā, savukārt Rīga ziemu pavadīja Grieķijas dienvidos un tagad planē virs Austrijas rietumu pierobežas kalnainajiem mežiem. Atliek vien cerēt, ka pēc gadiem pieciem Bojana un Rīga izveidos veiksmīgas ģimenes un virs Balkāniem riņķos arī viņu pēcteči.
Melnais grifs ir ierakstīts Pasaules Sarkanajā grāmatā (suga - globāli apdraudēta). Galvenie sugas apdraudējumi savvaļā ir piemērotu ligzdošanas vietu trūkums, barības avota samazināšanās, putnu izšaušana, ligzdu iznīcināšana, plēsējiem izliktās saindētās ēsmas, kā arī netiešie draudi – mājlopiem lietotie medikamenti, kas ir ļoti toksiski grifiem. Lai pasargātu no iznīcības, to tur dažādos zoodārzos un cenšas panākt tās vairošanos. Šis process nav vienkāršs, jo šogad Eiropas zoodārzos ir izauguši tikai 5 melnie grifi. Un 2 no tiem nāk no Latvijas! #BlackVulturesFirstReleaseBulgaria #ZeleniBalkani #CinereousVulture #AegypiusMonachus
Melnais grifs / Aegypius monachus /
Foto: Māris Lielkalns