1 video • 22. jūl 2014 11:18
Šogad Kārlienai aprit apaļi 125 gadi - "Pilsētas daļas ("Pārgaujas...VairākŠogad Kārlienai aprit apaļi 125 gadi - "Pilsētas daļas ("Pārgaujas" saimniecisko izaugsmi paātrināja platsliežu Rīgas -- Pleskavas dzelzceļš, kuru izbūvēja 1889.g. Gan paši valmierieši, gan tuvējo pagastu iedzīvotāji ātri vien novērtēja jaunās vilcienu satiksmes ērtības. Tie, kas izkāpa no vilciena, lai nokļūtu 2km līdz Valmierai, izmantoja ormaņu pakalpojumus. Taupīgākie varēja ceļu mērot ar kājām pa smilšaino, priežu ieskauto ceļu, - vēlāko Stacijas ielu. Ap dzelzceļa staciju pamazām izauga un izveidojās apdzīvota vieta Kārliena jeb Karlovka, bet Gaujas kreisajā krastā Pārgauja.
Kārlienas jeb Karlovkas nosaukums radies pēc 1802. gada Kaugurmuižā notikušo plašo zemnieku nemieru apspiešanas, kad apkārtējie iedzīvotāji šīs vietas sāka dēvēt par Kara lauku. Retāk ticis lietots vēl trešais - Kārlene."Citāts no Valmieras vētures materiāliem vēsta par daudzslēņainu "Pārgaujas" un "Kārlienas" izveidošanos vairāku gadu garunā. Ja par šīs Valmieras teritorijas dzimšanu dēvējam gadu, kurā tika ierīkots platsliežu dzelzceļš, tad šogad apritēs apaļi 125 gadi. Pārgauja un Kārliena vienmēr ir bijusi Valmieras rūpnieciskā daļa, taču gadiem ritot, atīstoties izglītības iestādēm, pilsētas iedzīvotāju skaitam augot, rodoties arvien jauniem uzņēmumiem, uzplaukst attālāki Valmieras pislētas nostūri -- Valmiermuiža, Jāņmuiža un tagad arī Kārliena. Pateicoties Valmieras Novadpētniecības muzejam un Andra Brieža apkopotajām liecībām, gatavojot Kārlienas pagalma svētkus, atklājam ne vienu vien pikantu un interesantu leģendu.
Pilsēta ir tās iedzīvotāji, un leģendas ir stāsti ar kuriem lepojamies -- Valmieras Kultūras un mākslas fonds un Galerija Laipa uzsver saukli "Valmierai nav miera" -- un ar patriotisku pārliecību attdzīvina aizmirsto un piespiež attīstīties ikdienas ritmā iestrēgušajiem!
Bijušais dzelzceļa kultūras nams, vecais ūdenstornis, Čekas māja, Ūdens iela pa kuru savā laikā pumpēts ūdens no Gaujas, Lordu republika, šaursliežu dzelzceļš, Pleskavas iela ar jautriem dančiem Rīg