Runāsim par vecāka gadagājuma iedzīvotājiem
1 attēls • 10. okt 2020 14:09
⚠️Visā Eiropā demogrāfisko pārmaiņu rezultātā vecāka gadagājuma cilvēki kļūst par arvien lielāku Eiropas Savienības iedzīvotāju daļu, tāpēc ir būtiski nodrošināt kvalitatīvas mācību iespējas vecāka gadagājuma cilvēkiem un iekļaut šo iedzīvotāju grupu mūžizglītības un aktīvas sabiedrības līdzdalības stratēģijās.
Pasaules Veselības organizācijas dokumentā Aktīvas vecumdienas: politikas ietvars (Act...Vairāk⚠️Visā Eiropā demogrāfisko pārmaiņu rezultātā vecāka gadagājuma cilvēki kļūst par arvien lielāku Eiropas Savienības iedzīvotāju daļu, tāpēc ir būtiski nodrošināt kvalitatīvas mācību iespējas vecāka gadagājuma cilvēkiem un iekļaut šo iedzīvotāju grupu mūžizglītības un aktīvas sabiedrības līdzdalības stratēģijās.
Pasaules Veselības organizācijas dokumentā Aktīvas vecumdienas: politikas ietvars (Active Ageing: a Policy Framework) norādīts, ka iedzīvotāju novecošana ir viena no cilvēces lielākajām uzvarām, kā arī viena no tās lielākajām problēmām. Globālā novecošana izvirzīs arvien lielākas sociālās un ekonomiskās prasības visām valstīm. Valstis var atļauties uzturēt vecākā gadagājuma iedzīvotājus pie nosacījuma, ka, ja valdības, starptautiskās organizācijas un pilsoniskā sabiedrība īsteno aktīvas novecošanas politiku un programmas, kas uzlabo vecāka gadagājuma iedzīvotāju veselību, līdzdalību un drošību, norāda Pasaules Veselības organizācija.
Lai veicinātu vecāka gadagājuma cilvēku integrāciju sabiedrībā, mums ir jāizmanto iespējas, kas pilnībā attīsta viņu potenciālu. Senioriem jābūt pieejai sabiedrības izglītības, kultūras un pilsoniskajiem resursiem. Novecojot viņiem jāspēj pilnvērtīgi piedalīties sabiedriskajā dzīvē un būt aktīviem, autonomiem un veseliem.
❗Tāpēc vecāka gadagājuma izglītojamo mūžizglītības vajadzībām jābūt prioritātei izglītības sniedzējiem, kuriem jāizstrādā augstas kvalitātes un īpašas apmācības programmas.
Veicinot sadarbību starp dažādām paaudzēm un starppaaudžu mācīšanos, būs iespējams palielināt sociālo saliedētību. Pēdējos gados ir novērotas daudzas starppaaudžu iniciatīvas un prakse, un paaudžu sadarbības iespējas arvien vairāk tiek atzītas par veidu, kā radīt iekļaujošu, dinamisku un pilnībā demokrātisku sabiedrību.
Šajā kontekstā EPALE piedāvā 4️⃣. tematisko ievirzi 2020. gadam:
Vecākā gadagājuma iedzīvotāju sociālā iekļaušana un starppaaudžu mācīšanās.
❓Vai sadarbojaties ar vecākiem izglītojamajiem?Ar kurām mērķgrupām strādājat?Vai jūs zināt par politiku, stratēģijām un iniciatīvām, kas paredzētas vecāka gadagājuma izglītojamajiem jūsu valstī, reģionā vai pilsētā?Uz ko viņi orientējas?Kas, Jūsuprāt, ir jādara, lai nodrošinātu, ka vecumā pieaugušie joprojām ir aktīvi sabiedrības locekļi?
Dalieties savā pieredzē!
To var izdarīt, publicējot saturu emuārā, ziņu rakstā, pasākumu kalendārā, resursu centrā vai tepat Facebook!
2020. gada 28. oktobrī Jums būs iespēja pievienoties arī mūsu tiešsaistes diskusijai:
#seniori #sociālāiekļaušana #mūžizglītība #starppaudžumācīšanās #epale #tēma
-